
Чи варто вступати до університету відразу після школи? Думки авторитетних освітян
Михайло Винницький, керівник секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, викладач Києво-Могилянської Академії, Львівської бізнес-школи УКУ
"Вступати до університету у 17-ть однозначно зарано. Вища освіта – це освіта для дорослих, а до повноліття більшість молоді просто до неї не готова. Саме тому у світі звичною практикою є «gap year». На Заході підлітки після школи беруть рік, аби попрацювати, поволонтерити, здобути життєвий досвід і розширити світогляд перед тим, як заглибитися у конкретну спеціальність. Згідно з дослідженнями, молоді люди, які використовують «gap year», стають значно успішнішими. В Ізраїлі, до прикладу, діють мехіни – школи лідерства, де молодь вивчає історію, державознавство, формують свою ідентичність та м'які навички – і аж у 21 рік після армії вступає на бакалаврат".
Ольга Купець, професорка Київської школи економіки, позаштатна консультантка Світового банку
"Коли я робила рекомендаційні листи студентам Могилянки для іноземних університетів, там важливим пунктом була психологічна зрілість. Багато бакалаврів у 21 рік ще не були психологічно зрілими. Взяти рік між школою та університетом, аби подумати, здобути досвід, подорослішати — це нормально. Якщо ви провчилися в університеті рік-півтора, але все не те — кидайте. Не слухайте батьків — це ваш цінний час"
Роман Тичківський, керівник та співзасновник Української академії лідерства
"Коли я навчався в США, то серед моїх однокласників, які закінчували школу, одиниці хотіли йти до університету. Хтось планував трохи попрацювати у кінотеатрі на касі чи продавати морозиво. Що це дає? Досвід, дисципліну, розуміння, що час – це найдорожча валюта. І це чудово — відчути реальне життя, пожити самостійно перед тим, як взяти відповідальність за рішення, як провести наступні 5 років життя".
Анна Сидорук, операційна директорка Громадської спілки "Освіторія"
"Gap year — це правильно. Україна до цього рухається. Якщо раніше батьки хапалися за голову, коли таке чули, то зараз більше розуміння. Просиджувати час в університеті чи на факультеті, який не подобається, не варіант. Шукайте спільноту. Дослідження показують, що обмін знаннями і досвідом один між одним дорівнює якості навчання".
Своєрідним gap year між школою та університетом в Україні є Українська академія лідерства. Це рік, коли ти можеш взяти тайм-аут від формальної освіти і зрозуміти, навіщо вона тобі потрібна, відчути, яку професію ти по-справжньому хочеш здобути. А ще здобути практичний досвід, дослідити світ в експедиціях та спілкуванні з крутими людьми та здобути спільноту однодумців.
Схожі статті
Бажаєш приєднатися
до Академії?
- Заповнюй онлайн-анкету
- Проходь відбір
- Підписуй договір
- Заселяйся до кампусу