Історія Української академії лідерства у короткому викладі

Українська академія лідерства («УАЛ») була створена за зразком ізраїльської «мехіни», програми підготовки молодих лідерів, започаткованої в цій країні більше 20 років тому. Ізраїльські академії лідерства мали в своїй основі 600-річний досвід англійських освітніх програм Оксфорду та Кембриджу та готували нове покоління лідерів, котрі були готові служити своїй країні. Ізраїльські мехіни виявилися як успішними, так і популярними, і зрештою перетворилися в мережу з 60 академій по всій країні.

Успіх і популярність ізраїльських мехін надихнув пана Ереза Ешеля, одного з їх засновників, на вивчення ідеї відкриття таких академій в інших країнах.

У травні 2014 р. Борис Ложкін, відомий український підприємець, під час своєї поїздки до Ізраїлю зустрівся з паном Ешелем. Пана Ложкіна вразив патріотизм та відданість ізраїльських громадян, і йому стало цікаво, що ж стало запорукою побудови такої успішної нації. Пан Ешель познайомив пана Ложкіна з концепцією академій лідерства, і кілька місяців потому він відвідав Київ, щоб оцінити можливість запуску подібної програми в Україні. За підтримки пана Ложкіна пан Ешель презентував проект академій лідерства групі українських візіонерів та волонтерів, у тому числі пані Наталі Попович, засновниці PRP Group та радниці пана Ложкіна.

У листопаді 2014 року пані Попович організувала конференцію з питань лідерства та запросила пана Ешеля в якості спікера. Серед багатьох присутніх на конференції був пан Роман Тичківський, керівник програми економічного лідерства у фонді Western NIS Enterprise (WNISEF). Його надихнув ізраїльський досвід побудови сучасної держави через неформальну освіту з раннього дитинства до похилого віку. Протягом наступних кількох місяців пан Тичківський та пан Ешель визначали найкращі шляхи реалізації цієї успішної моделі в Україні. Отець Андрій Зелінський долучився до цих дискусій та запропонував методи адаптації цієї програми молодіжного лідерства для України.

Невдовзі пан Ешель та пан Тичківський представили ізраїльську концепцію лідерства пані Ярославі Джонсон, президенту та головному виконавчому директорові фонду WNISEF, та пані Олені Кошарній, головному виконавчому директорові компанії Horizon Capital та виконавчому віце-президентові WNISEF, котрі розглядали її як потенційний орієнтир для програми економічного лідерства WNISEF. Перш ніж отримати схвалення Ради директорів щодо фінансування, у квітні 2015 р. пані Джонсон та пані Кошарна провели комплексну перевірку від імені WNISEF та відвідали дев’ять ізраїльських академій лідерства. У травні 2015 р. на засіданні Ради директорів WNISEF пані Джонсон повідомила про подорож до Ізраїлю та комплексну перевірку, описавши переваги, які Україна отримає від цього інноваційного проекту. Рада директорів WNISEF, котра на той момент вже понад 20 років займалася інвестиціями в Україну, за власною ініціативою одноголосно підтримала рішення про створення Української академії лідерства та виділила 4 млн. доларів США на першу подібну академію у Києві.

За цим слідували три місяці кропіткої роботи. Команда WNISEF з шести чоловік під керівництвом пана Тичківського почала процес адаптації концепції ізраїльської мехіни до українського навчального середовища України, проводячи зустрічі з науковцями, активістами, членами дорадчого комітету, членами парламенту та представниками Міністерства освіти і науки України. Команда WNISEF прийняла рішення про назву Української академії лідерства, створила її логотип та під керівництвом отця Зелінського спільно розробила навчальний план УАЛ за участю українських вчених та науковців.

Було докладено багато зусиль для адаптації цієї моделі до українських реалій – з подальшою розробкою навчальної програми для України, підбором об’єктів, залученням викладачів, відбором студентів та наставників та залученням фінансування. Розуміючи, що фінансові зобов’язання для запуску такої програми будуть значними, пані Джонсон та пані Кошарна продовжили попередню перевірку доцільності створення таких академій лідерства в Україні шляхом оцінки підтримки цієї ініціативи серед українських громадських діячів. Пан Ложкін став амбасадором концепції академій лідерства в українській діловій спільноті.

Пан Ешель та очільник команди WNISEF пан Тичківський у супроводі декількох студентів ізраїльської мехіни та інших добровольців відвідували кращі навчальні заклади України та проводили співбесіди з майбутніми студентами. Вони надихали їх, виголошуючи девіз Української академії лідерства: «Творимо себе – творимо Україну! Кожне завтра розпочинається уже сьогодні». Позиція Української академії лідерства полягає в тому, що довгострокові трансформаційні зміни в суспільстві починаються з молоді. Щоденна напружена робота та рішучість можуть поступово трансформувати Україну в нову державу, і УАЛ сподівається відкрити двері новому поколінню в кожному українському регіоні. Презентація академії закінчувалася заохоченням «приєднуватися і разом творити багате та безпечне майбутнє України. Ми – це Україна!».

Після цього національного туру найкращими школами України 240 учнів подали заявку на вступ. Після додаткового відбору було обрано 39 студентів для першого набору УАЛ. Фонд WNISEF відповідав за оренду та ремонт придатного приміщення у передмісті Києва – в Пущі-Водиці, а також за підготовку довідкових матеріалів для майбутніх студентів та їх батьків, проведення співбесід з абітурієнтами та підбір викладачів. Завдяки важкій роботі команди WNISEF перший навчальний рік для 39 студентів Української академії лідерства розпочався всього через три місяці після схвалення цієї ініціативи Радою директорів WNISEF – у вересні 2015 року.

Перший рік Української академії лідерства був надзвичайно успішним, і це послугувало аргументом для Ради директорів WNISEF продовжувати спонсорську підтримку закладу. Навесні 2016 року Рада директорів WNISEF схвалила виділення коштів для розширення Української академії лідерства з подальшим відкриттям кампусів у Львові, Полтаві, Харкові та Миколаєві в ході другого навчального року. Ця ініціатива фінансується Радою директорів і понині.

Протягом перших трьох років свого існування програмою Української академії лідерства зацікавились яскраві представники української спільноти, котрі внесли свій щедрий внесок в її успіх, забезпечивши особисте сприяння та підтримку. Серед них були: Святослав Вакарчук, єпископ Борис Гудзяк, отець Зелінський, Оксана Руда, Ярослав Грицак, Віталій Сич, Іван Малкович, Віктор Зотов, Валентина Зотова, Наталія Попович, Оксана Семенюк, Ярослав Рущишин, Владислав Троїцький та інші.

Отець Зелінський відвідував кожен академічний кампус частіше, ніж інші запрошені лектори, надихаючи студентів своїми презентаціями про ціннісно-орієнтоване лідерство та основи політології – і це разом з тим, що він і так доклав надзвичайних зусиль для адаптації української моделі в Україні.

Пан Борис Ложкін, заручившись значною підтримкою місцевої влади та мера Харкова, ініціював та організував переобладнання харківського дитячого садочку у нове приміщення харківської УАЛ, забезпечивши Академію приміщенням, за яке вперше не треба було сплачувати оренду.

Пан Віктор і пані Ірина Іванчик та «Астарта-Київ» фінансували полтавський кампус УАЛ та різноманітні студентські ініціативи в кампусах Української академії лідерства.

Сьогодні на Українську академію лідерства чекає світле майбутнє. Студенти мають підвищений інтерес до навчання та громадського визнання переваг Академії в українському суспільстві. Щоб забезпечити стабільну роботу Української академії лідерства на майбутні роки, WNISEF наразі організовує фонд з цільовим капіталом у розмірі 50 млн. доларів США від міжнародних донорів та мобілізує українських донорів для забезпечення поточних витрат на національному рівні. Для забезпечення сталого розвитку цієї важливої ініціативи та максимального фінансування освітніх потреб та господарської діяльності Академії фонд WNISEF докладає зусиль для впровадження моделі, в якій держава та/або донори відповідатимуть за об’єкти Академії.

Рада директорів WNISEF пишається своїм значним внеском у створення УАЛ та щиро радіє досягненням сотень українських студентів, які скористалися цим унікальним освітнім досвідом.

Протягом перших трьох років з дня відкриття Української академії лідерства більше 30 тисяч українських старшокласників відкрито зацікавились участю у цій десятимісячній програмі. Протягом перших трьох років 400 студентів навчались у 5 кампусах у південних, північних, східних, західних та центральних регіонах України, перед цим пройшовши ретельну перевірку та відбір.

Ми з нетерпінням чекаємо тієї миті, коли тисячі випускників УАЛ  сформують в Україні лідерський рух і довгі роки працюватимуть на благо нашої держави та всіх українців!